آنها در حال آماده شدن برای افزایش حقوق بازنشستگان بودند، تاخیر به دلیل مشکل تامین منابع بود


حقوق بازنشستگان

اقتصاد 24محمد آیتی: یکی از مهمترین وظایف پیچیده دولت سیزدهم را باید افزایش حقوق بازنشستگان در سال جاری نام برد. زمانی که به اواسط سال 1401 رسیدیم، در شرایطی که با تورم 40 درصدی مواجه بودیم، دولت در غیاب وزیر کار نتوانست حقوق بازنشستگان را تعیین کند.

از سوی دیگر مدت هاست که شاهد اعتراض بازنشستگان به این وضعیت هستیم و باید دید دولت در روزها و هفته های آینده بالاخره می تواند این گره را باز کند یا خیر؟

اردشیر مطهری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در این خصوص به اختاز24 گفت: مردم نعمت ما هستند. بنابراین هم دولت و هم مجلس باید رضایت نسبی مردم را تامین کنند. ما در مجلس و به خصوص در کمیسیون اجتماعی واقعاً معتقدیم که بحث حقوق بازنشستگان باید به درستی مطرح شود و باید گفت مقدمات این کار فراهم شده است.

وی افزود: جلسات کمیسیون اجتماعی با موضوع افزایش حقوق بازنشستگان نیز با حضور نمایندگانی از دستگاه ها و مجموعه های مرتبط برگزار می شود و بعضاً با ادله موافق نیستند اما چاره ای جز دیدن واقعیت ها نداریم. بازنشستگان زندگی می کند، زیرا اگر به این موضوع توجه ویژه ای شود، می توان تصور کرد که تنش اجتماعی چگونه است که برخی از این نارضایتی ها و تنش ها به منصه ظهور رسیده و در این میان دشمنان انقلاب و نظام بر این موج دامن زده اند. نارضایتی، بنابراین ما نباید کاری کنیم که ضدانقلاب را بهانه کنیم و از طرفی باید راهی را طی کنیم که حقوق همه افراد حرفه های مختلف رعایت شود. پس باید چاره ای اندیشید و اگر مشکل منابع داریم باید منابع جدید ایجاد کنیم زیرا نمی توان از بازنشستگانی که سال ها از عمر خود را برای خدمت به کشور صرف کرده اند چشم پوشی کرد.

حتما بخوانید:
رامز پشت دفاع مستحکم راسل ویلسون و سیه هاکس را شکست داد

نماینده گرمسار تصریح کرد: از صحبت های دولتمردان متوجه شدیم که اگر این موضوع تا کنون به تعویق افتاده است به مشکل منابع مربوط می شود. از نظر ما می توان منابعی را ایجاد و اجرا کرد، زیرا شرایط فعلی ما با سال گذشته متفاوت است. سال گذشته حدود 200 هزار بشکه نفت فروختیم و اکنون این فروش به حدود دو میلیون بشکه در روز رسیده است. وزیر نفت هم در سند می گوید ما توانستیم و می توانیم این ارز را بگیریم. بنابراین در این شرایط می توان منابع جدیدی را برای افزایش حقوق بازنشستگان در نظر گرفت و در صورت بروز چنین مشکلاتی چاره ای جز این نداریم که مشکل را به صورت شفاف و صادقانه به مردم بگوییم.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان گفت: با جلساتی که در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان برگزار کردیم و اخباری که داریم حقوق بازنشستگان افزایش می یابد اما ترجیح می دهم شرایط تقریبی را اعلام نکنم. زیرا ابتکار عمل در دست دولت است و آنچه ما می گوییم می تواند به عنوان سند در پیشگاه مردم دیده شود و اگر در زمان مشخصی اتفاق نیفتد باعث بی اعتمادی در جامعه می شود. حال باید منتظر باشیم تا این افزایش حقوق اتفاق بیفتد که همان مطالبه حقوق بازنشستگان است که اصل ماجراست.