با حذف 4200 تومان 10 هزار میلیارد تومان ضرر کردیم


زیان حاصل از صادرات ارز 4200 است

اقتصاددان 24-طی چند روز گذشته قیمت هر شانه تخم مرغ در سطح شهر به بیش از 100 هزار تومان رسیده است. در عین حال تولیدکنندگان مدعی هستند که قیمت درب مرغ مدت زیادی است که افزایش نیافته و ثابت است.

حمیدرضا کاشانی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه سراسری پرورش دهندگان طیور، لایه‌های مرغ، درباره افزایش قیمت تخم‌مرغ گفت: از 31 اردیبهشت که رواج یارانه‌ها آغاز شد، دولت باید برای لغو ارز ترجیحی برنامه‌ریزی می‌کرد. لغو ارز ترجیحی ارزش کالاهای ما را 5 تا 6 برابر افزایش می دهد.

در آن زمان، ما پیشنهاد کردیم که دولت برای جلوگیری از اختلال در بازار، مشوق‌های صادراتی را برای صادرکنندگان در نظر بگیرد. خرید تضمینی انجام دهید و قیمت ها را واقعی کنید. در آن زمان دولت (معاون اول رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی) از ما خواست که با مردم همکاری کنیم و قیمت ها را به گونه ای افزایش ندهیم که به مردم فشار بیاوریم. ما همچنین قیمت ها را واقعی نکردیم. در آن زمان دولت از ما خواست که تخم مرغ را برای مدت کوتاهی 35 هزار و 500 تومان بفروشیم و بعد قیمت را افزایش دهیم.


بیشتر بخوانید: آیا می دانید چه زمانی کالاهای الکترونیکی را بفروشید؟


وی از زیان 10 هزار میلیاردی به تولیدکنندگان خبر داد و گفت: با وجود اینکه تخم مرغ 35 هزار و 500 تومان قیمت داشت، برای ما ضرر داشت، اما توافق کردیم که تخم مرغ را با آن قیمت در مقطعی بفروشیم. در واقع با این قیمت، تخم مرغ آن زمان برای ما 10 هزار میلیارد تومان قیمت داشت.

حتما بخوانید:
داجرها با یک قرارداد یک ساله با اسکات الکساندر پارچ موافقت می کنند

رئیس هیئت مدیره انجمن سراسری پرورش دهندگان طیور تخمگذار با تاکید بر اینکه قیمت تخم مرغ برای مصرف کننده نباید از 90 هزار تومان بیشتر شود، تاکید کرد: قیمت هر تخم مرغ در کارخانه مرغداری از 68 تا 75 هزار تومان است. بسته به نوع تخم مرغ بسته بندی شده را می توان در برخی مغازه های سطح شهر از 100 تا 105 هزار تومان به فروش رساند، اما قیمت آن در بازارها 90 هزار تومان است و نباید شاهد قیمتی بالاتر از آن باشیم.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید