درمان گردش خون ضعیف در پاها چیست؟گردش خون ضعیف در پاها به این معنی است که خون در رگ ها و شریان های پا با مشکل عبور می کند. اغلب این مشکل به دلایل ژنتیکی ایجاد می شود، اما احتمال عارضه اکتسابی نیز وجود دارد.

گردش خون ضعیف در پاها عارضه ای است که در آن خون به درستی در سیاهرگ ها و شریان های پا جریان نمی یابد. این مشکل می تواند مشکلاتی ایجاد کند و حتی خطرناک شود.

دلایل گردش خون ضعیف در پاها

دلایل زیادی برای گردش خون ضعیف در پاها وجود دارد که رایج ترین آنها به شرح زیر است:

ژنتیک: وراثت شایع ترین علت گردش خون ضعیف در پاها است. نقص در ساختمان سیستم گردش خون می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

بارداری: تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث گشاد شدن عروق خونی و ایجاد اختلال در گردش خون می شود.

اضافه وزن یا نشستن: این عوامل گردش خون و عبور از پاها را با مشکل مواجه می کند.

راه حل مشکل گردش خون ضعیف در پاها به علت مشکل بستگی دارد. به طور کلی توصیه می شود برای مدت طولانی در یک وضعیت بدنی نمانید، به طور منظم ورزش کنید و فعالیت بدنی داشته باشید و لباس و کفش راحت بپوشید.

پیری: رگ های خونی پیر می شوند و گردش خون را مشکل می کنند.

استفاده از داروهای ضد بارداری: این داروها باعث تغییراتی در هورمون ها می شوند که گاهی اوقات بر گردش خون تأثیر می گذارد.

وضعیت بدن: نشستن برای مدت طولانی یا ایستادن با پاهای روی هم، وضعیت هایی هستند که از گردش خون مناسب در پاها جلوگیری می کنند.

تصلب شرایین: در این حالت پلاک های چربی در رگ های خونی تجمع می یابند و از گردش طبیعی خون جلوگیری می کنند.

سایر بیماری های مزمن: دیابت درمان نشده و فشار خون کنترل نشده نیز باعث مشکلات گردش خون می شود.

استفاده از تنباکو

فشار

علائم گردش خون ضعیف در پاها

گردش خون ضعیف در پاها علائم مختلفی ایجاد می کند. برخی از این علائم واضح هستند، مانند تورم پا. اما علائم دیگر مانند تغییرات پوست و ناخن معمولا قابل مشاهده نیستند.

ورم

ادم نشانه گردش خون ضعیف در پاها است. هنگامی که دیواره سیاهرگ ها ضعیف می شوند، تجمع خون باعث گشاد شدن این رگ ها و در نتیجه تشکیل سیاهرگ های عنکبوتی می شود. خطر این عارضه متوسط ​​است که به خودی خود خطرناک نیست، اما می تواند منجر به مشکلات جدی تری شود.

حتما بخوانید:
همواره میتوان جلوی پیشروی باد فتق را گرفت

رگهای عنکبوتی

وریدهای عنکبوتی وریدهای کوچک و گشاد شده ای هستند که در زیر پوست دیده می شوند. این رگ‌ها معمولاً شبیه تار عنکبوت یا شاخه‌های درخت هستند و تقریباً همیشه قرمز هستند، برآمده نیستند و به نظر می‌رسد که حجم ندارند. رگ‌های عنکبوتی شبیه رگ‌های واریسی هستند، اما کوچک‌تر. رگهای عنکبوتی به دلیل گردش خون ضعیف در پاها ظاهر می شوند.

سوزن سوزن شدن و تشنج

احساس سوزن سوزن شدن در پاها نشان دهنده گردش خون ضعیف است. اگر علاوه بر سوزن سوزن شدن، گرفتگی هم دارید، به این معنی است که مشکل ممکن است جدی تر باشد. این احتمال وجود دارد که در اثر تجمع چربی، گردش خون طبیعی به هم بخورد و این عوارض ایجاد شود.

تغییرات در ناخن های پا

گردش خون ضعیف در پاها نیز می تواند باعث تغییر در رنگ و اندازه ناخن ها شود. اگر ناخن های شما ضخیم و کبود شده یا رنگ آبی دارند، ممکن است به دلیل اکسیژن رسانی ناکافی به دلیل گردش خون ضعیف باشد. این علامت می تواند در بیماری های تنفسی یا قلبی نیز رخ دهد.

تغییرات در رنگ پوست

اگر رنگ پوست پا تغییر می کند، احتمالاً به دلیل گردش خون ضعیف در این ناحیه است. در نتیجه پاها سفید یا کبود می شوند. همچنین ممکن است لکه های قهوه ای روی پاها ظاهر شود که می تواند نشانه ای از پیشرفت مشکل باشد.

خستگی و تنبلی در انجام کارها

خستگی و احساس سنگینی در پاها که به نظر می رسد حرکات را کند می کند، می تواند نشانه ای از گردش خون ضعیف در پاها باشد. اگر اغلب احساس می‌کنید که نمی‌توانید سریع حرکت کنید و اگر این کار را انجام می‌دهید، خیلی سریع و آسان خسته می‌شوید، می‌تواند به این دلیل باشد که مواد مغذی به درستی به پاهای شما نمی‌رسند و این به دلیل گردش خون ضعیف است.

تغییرات در دمای بدن

وقتی خون به درستی در بدن گردش نمی کند، معمولاً باعث ایجاد احساس ناگهانی سرما یا گرما در پاها می شود. زیرا جریان خون در بدن طبیعی نیست و رسیدن به پاها و بازگشت بیشتر طول می کشد. در نتیجه دمای بدن دائما در حال تغییر است.

پوست خشک و خشن

شاید اینطور به نظر نرسد، اما گردش خون ضعیف در پاها منجر به تغییر بافت پوست پاها می شود. پوست ممکن است زبر، الاستیک و پوسته پوسته شود. البته این همیشه نشانه مشکل گردش خون نیست، اما این احتمال همچنان وجود دارد.

حتما بخوانید:
کلیپرز و لوک کنارد با تمدید قرارداد 4 ساله موافقت می کنند

آهسته ترمیم زخم

اگر گردش خون در بدن ضعیف باشد، لکوسیت ها با سرعت کافی به پا نمی رسند و این بر مکانیسم های ایمنی بدن تأثیر می گذارد. در نتیجه، زخم ها ممکن است زمان بیشتری برای بهبودی داشته باشند. در واقع گاهی اوقات زخم‌هایی روی پا ظاهر می‌شود که بهبودی طولانی‌مدت طول می‌کشد و علت آن ممکن است اختلال در گردش خون در پا باشد.

لنگان لنگان

گاهی اوقات لنگیدن و لنگیدن هنگام راه رفتن، اینکه چرا نمی توانید دلیلی پیدا کنید، می تواند نشانه تصلب شرایین باشد. تصلب شرایین وضعیتی است که در آن شریان ها به دلیل تجمع چربی مسدود می شوند. یکی از پیامدهای آترواسکلروز گردش خون ضعیف در پاها است. فرد مبتلا به این عارضه اغلب پس از چند قدم راه رفتن در پاهای خود احساس درد می کند.

سایر علائم احتمالی

دو نشانه دیگر از گردش خون ضعیف در پاها می تواند ریزش مو در ناحیه و ترک پاشنه پا باشد. این علائم را نمی توان به عنوان یک علامت مستقیم در نظر گرفت، اما نشان می دهد که ممکن است در گردش خون مشکل وجود داشته باشد.

درمان گردش خون ضعیف در پاها چیست؟

واضح است که راه حل مشکل گردش خون ضعیف در پاها به علت این وضعیت بستگی دارد. به طور کلی توصیه می شود برای مدت طولانی در یک وضعیت فیزیکی قرار نگیرید، به طور منظم ورزش کنید، لباس و کفش راحت بپوشید.

اگر مشکلات گردش خون دوباره عود کرد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. شاید شما فقط نیاز به ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی خود داشته باشید. در برخی موارد استفاده از جوراب واریس و عاداتی مانند بالا بردن پاها در شب برای چند دقیقه توصیه می شود.

اگر مشکل شما جدی‌تر است یا شرایط پزشکی خاصی دارید، پزشک درمان‌هایی را توصیه می‌کند. بسته به شرایط هر فرد و شدت بیماری درمان های مختلفی وجود دارد.

با عادات سالم از گردش خون ضعیف در پاهای خود جلوگیری کنید

گردش خون ضعیف در پاها را نباید نادیده گرفت. اگر علائم مکرر این بیماری را دارید یا علائم شدید است، بهتر است با پزشک مشورت کنید و درمان مناسب دریافت کنید.

سبک زندگی سالم بهترین راه برای جلوگیری از گردش خون ضعیف در پاها است. داشتن یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، داشتن خواب خوب و کاهش استرس پایه های یک بدن سالم است.

منبع: تبیان

دیدگاهتان را بنویسید