سنجش تراکم استخوان چیست؟

یکی از شایعترین داروهایی که برای پوکی استخوان تجویز میگردد آلندرونات است که هفته ای یکبار مصرف میشود و باید با یک لیوان آب به صورت ناشتا مصرف شده و تا نیم ساعت بیمار چیزی نخورد و دراز نکشد. در صورت کاهش و افت تراکم استخوان ممکن است به داروهایی نیاز داشته باشید که رایج ترین داروهای درمان پوکی استخوان عبارتند از : Fosamax (آلندرونات) و (Risedronate) Actonel مصرف این داروها به دلیل معایبی که دارد باید حتما تحت نظر پزشک انجام شود تراکم استخوان باید چند باشد . پوکی استخوان چه علائمی دارد؟ چه افرادی باید تست تراکم استخوان را انجام دهند ؟ نمره T شما به چه معناست. تراکم استخوانی در سن ۲۵ سالگی به حداکثر مقدار خود میرسد و تا حدود ۳۵ سالگی در اوج باقی میماند و پس از آن با افزایش سن، استخوان سالیانه ۰/۳ تا ۰/۵ درصد از تراکم خود را از دست میدهند. تا ۳۰ سالگی استخوانهای ما به حداکثر تراکم خود میرسند بنابرین تغذیه مناسب شامل مصرف کافی لبنیات باید از ابتدای دوران کودکی آغاز شوند.

تراکم استخوان چیست بیس فسفونات ها خط اول درمان پوکی استخوان ها هستند و حدود ۳۰ تا ۴۰ سال است که استفاده می شوند ( در بیماری های هایپرکالمی، بیماری های پاژه، انواع سرطان ریه، پروستات، سینه به کار می روند). میانگین سنی بیماران 5/11±7/53 سال (86-24 سال)، وزن آنها 7/11±0/68 کیلوگرم و اندکس توده بدنی kg/m21/4±7/28 بود. همه زنان بالای ۶۵ سال و مردان بالای ۷۰ سال باید سنجش تراکم استخوان انجام دهند. بهطور کلی همبستگی منفی بین تراکم معدنی استخوان مهرههای کمر و لگن با پاریتی بالا وجود دارد، اما بهدلیل هتروژنیته بالا در زیرگروههای آنالیز شده، انجام مطالعات کوهورت پیشنهاد میشود. این مطالعه جهت سنجش تراکم معدنی استخوان در زنان 69-20 ساله بندر بوشهر و یافتن شیوع استئوپروز بر مبنای BMD طراحی و اجرا شده است. تعداد 588 نفر از زنان 20 – 69 ساله بندر بوشهربا در نظر گرفتن معیارهای خروج افراد از مطالعه ، به روش نمونه گیری تصادفی خوشه ای از 13 منطقه جمعیتی شهر بوشهر انتخاب شدندو به روش DXA در سه منطقه فمور (گردن،تنه و اینتر تروکانتریک) و ستون فقرات (L2-L4) تحت انجام دانسیتومتری قرار گرفتند.

حتما بخوانید:
آنچه باید درباره فصل NBA 2020-21 بدانید

DXA اغلب در قسمت تحتانی ستون فقرات و باسن انجام می شود. • اگر اسکن DXA نتایج های مرزی بدهد. در برخی موارد هم اسکن کل بدن نیاز می شود.گاهی اوقات نیز از سونوگرافی و یا سی تی اسکن برای بررسی تراکم استخوانی استفاده می شود، اما در هر حال تمام این روش ها دقیق تر از اسکن هسته ای نیستند . سنجش تراکم استخوان با این وسیله و به صورت محیطی نسبت به تست مرکزی تراکم استخوان ها ارزان تر است. تست تراکم استخوان تعیین می کند آیا شما به بیماری پوکی استخوان دچار شده اید یا خیر. از چیزی که فلز دارد استفاده نکنید (از جمله زیپ، دکمه، سگک، اشیاء تزئینی) چون فلز روی دقت نتیجه تست تاثیر می گذارد. یک ژنراتور اشعه ایکس در زیر بیمار قرار دارد و یک دستگاه تصویربرداری یا ردیاب در بالا قرار دارد. تعیین نوع درمان بستگی به علت به وجود آمدن آن بستگی دارد.

تراکم استخوان نرمال میزان آن خیلی کمتر از یک دهم دوز استاندارد اشعه ایکس قفسه سینه است. همچنین متخصصان پیشنهاد میکنند که کودکان مبتلا به پوکی استخوان، سالانه آزمایشهای تراکم استخوانی را انجام دهند تا از پیشرفت آن بتوان جلوگیری بهعمل آورد. در صورت وقوع شکستگی ستون فقرات به علت پوکی استخوان، احتمال وقوع شکستگی جدید طی سالهای آینده افزایش مییابد. برای به دست آوردن تصویری دقیق از ستون فقرات، تکنسین پاهای بیمار را به نحوی قرار می دهد که در جعبه پشتی دار قرار بگیرند. شکستگی ستون فقرات یا فشردگی مهرهها میتواند باعث کمردرد شدیدی شود که از پشت به طرفین بدن منتشر میشود.

حتما بخوانید:
پیستون دیزل ژنراتور چیست؟