علائم رایج زخم معده و درمان


علائم رایج زخم معده

اقتصاددان 24-زخم یک زخم باز در قسمت فوقانی دستگاه گوارش است.
دو نوع زخم معده وجود دارد:

1. زخم معده که در غشای مخاطی معده ایجاد می شود.

2. این یک زخم اثنی عشر است که در قسمت فوقانی روده کوچک ایجاد می شود.

لایه ای از مواد چسبنده به نام موکوس دیواره داخلی معده و دوازدهه را می پوشاند. مخاط از این قسمت ها در برابر اسید محافظت می کند. اگر این لایه آسیب ببیند، بافت حساس زیر آن در معرض اسید قرار می گیرد.

در فرآیند هضم غذا، اسیدهای خاصی در معده تولید و آزاد می شود. تحریک بافت های معده و دوازدهه توسط اسید باعث ایجاد زخم می شود. زخم معده نامی است که به مجموعه ای از زخم های معده و اثنی عشر اطلاق می شود.
علائم زخم معده

شایع ترین علامت زخم معده سوزش سر دل است. اسید معده باعث افزایش درد می شود. درد اغلب با خوردن غذاهای خاصی که اسید معده را کاهش می دهند تسکین می یابد یا مصرف داروهای ضد اسید می تواند درد را کاهش دهد. درد ممکن است بین وعده های غذایی و در شب افزایش یابد.
این علائم برای زخم معده جدی است

درد سوزشی در معده
احساس سیری، نفخ یا آروغ زدن
عدم تحمل غذای چرب
سوزش سردل
حالت تهوع
اکثر افراد مبتلا به زخم معده ممکن است علائم یا علائم جدی تری داشته باشند، مانند:

استفراغ یا استفراغ خون
خون تیره در مدفوع یا مدفوع سیاه یا قیری رنگ
مشکلات با اندام های تنفسی
ضعف
حالت تهوع یا استفراغ
کاهش وزن بی دلیل
تغییر در اشتها

علل زخم معده

زخم معده زمانی رخ می دهد که غشای مخاطی دستگاه گوارش در سطح داخلی معده یا روده کوچک تجزیه می شود. تماس اسید با بافت های زیرین می تواند باعث درد طاقت فرسا شود که می تواند باعث خونریزی دستگاه گوارش شود. دستگاه گوارش با یک غشای مخاطی پوشانده شده است که به طور معمول در برابر اسید محافظت می کند. اما اگر مقدار اسید افزایش یابد یا مقدار مخاط کاهش یابد، ممکن است زخم ایجاد شود.
علل شایع زخم معده عبارتند از:

حتما بخوانید:
چیزی که شما نکردید درک در مورد اسباب بازی بسیار موثر است - اما بسیار ساده

باکتری هلیکوباکتر پیلوری عمدتاً در غشای مخاطی زندگی می کند که بافت های در معرض معده و روده کوچک را می پوشاند و از آن محافظت می کند. در بیشتر موارد، این باکتری مشکلی ایجاد نمی کند، اما می تواند باعث التهاب پوشش داخلی معده و ایجاد زخم شود. از طریق تماس نزدیک مانند بوسیدن از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. افراد همچنین می توانند این باکتری را از طریق غذا و آب پخش کنند.

درمان زخم معده

درمان بستگی به علت زخم شما دارد. بیشتر زخم ها را می توان با دارو درمان کرد. اما در موارد نادر می توان جراحی را انجام داد. درمان سریع زخم بسیار مهم است.
زخم معده درمان نشده می تواند منجر به موارد زیر شود:

خونریزی داخلی: خونریزی دستگاه گوارش می تواند به دلیل خونریزی آهسته باشد که منجر به کم خونی می شود یا خونریزی شدید که ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا تزریق خون داشته باشد. از دست دادن خون شدید می تواند باعث استفراغ سیاه یا خونی یا مدفوع سیاه یا خونی شود.

عفونت شکمی: زخم معده می تواند باعث ایجاد سوراخ در دیواره معده یا روده کوچک شود. در نتیجه، شما در معرض یک عفونت جدی شکمی قرار می گیرید.

انسداد روده: زخم معده می تواند منجر به تورم، التهاب یا زخم شود که می تواند مانع عبور غذا از دستگاه گوارش شود.
روش های مبارزه با زخم معده

استفاده از محصولاتی که به طور کامل پردازش شده اند

استفاده از محصولاتی که اسید معده را کاهش می دهند
سیگار کشیدن را ترک کن
از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید
غذای سالم

حتما بخوانید:
تولد وحشتناک بازیگر زن در بالای برج میلادسکایا + عکس

کاهش استفاده از مسکن

اگر به طور منظم از مسکن هایی استفاده می کنید که خطر زخم معده را افزایش می دهند، سعی کنید آنها را کاهش دهید. به عنوان مثال، داروی خود را با غذا مصرف کنید. برای یافتن کمترین دوز ممکن که هنوز درد را تسکین می دهد، با پزشک خود مشورت کنید.

ایرج حسرونیا، فوق تخصص گوارش و کبد درباره «بیماری زخم معده و اثنی عشر» گفت: زخم معده و اثنی عشر از عوارض داروهاست و در اثر استرس و اضطراب، جراحی یا باکتری هلیوباکتر ایجاد می شود.

وی ادامه داد: از علائم وی اسید، درد و سوزش معده و احساس گرسنگی شدید است. گاهی اوقات این حالت با خونریزی معده، استفراغ و مدفوع خونی ظاهر می شود.

این متخصص گوارش یادآور شد: اگر زخم ناشی از هلیوباکتر باشد با دارو بهبود می یابد و اگر ناشی از عوامل غیر میکروبی و افزایش اسیدیته باشد با آنتی اسیدها بهبود می یابد.

خسرونیا خاطرنشان کرد: زخم معده و اثنی عشر درمان قطعی دارد و معمولا زخم معده بهتر می شود و اگر بهتر نشد باید بیوپسی انجام دهید تا مطمئن شوید که سرطان نیست.

منبع: این است

دیدگاهتان را بنویسید