وام مسکن افزایش اجاره بها؟ / رکورد تورم اجاره بها در 5 سال


رهن

اقتصاددان 24- میناسد حسینی: وزارت راه و شهرسازی در آخرین گزارشی که از اقدامات خود در حوزه اجاره بها منتشر کرد، از پرداخت 500 هزار واحد ودیعه مسکن به مستاجران خبر داد که از این تعداد بیش از 40 هزار واحد مربوط به متقاضیانی است که دارای مسکن هستند. ثبت نام از اواخر خرداد و امکانات سال این سال 1401 است.

اگرچه این گزارش می گوید سیاست های سال های اخیر قوه مجریه از جمله پرداخت وجوه سپرده و تعیین سقف اجاره بها تاثیر مثبتی بر کنترل رشد اجاره بها در قراردادهای تمدید اجاره به ویژه در شهرهای بزرگ داشته است. اما مشاهدات اقتصاد ۲۴ از بازار مسکن و اجاره واقعیت دیگری را نشان می دهد و آن افزایش شگفت انگیز اجاره بها است.

البته آخرین آمار ماهانه مسکن بانک مرکزی نیز موید یافته های اقتصاد 24 است، چرا که تورم ماهانه اجاره بها در تهران و مناطق شهری در تیرماه به 4.5 درصد رسید که بالاترین میزان در 5 ماه گذشته است. .

متاسفم اجاره

منصور غیبی کارشناس مسکن به اقتصاد 24 گفت: وام ودیعه مسکن تنها درمان کوتاه مدت زخم مستاجران است و کمکی به مستاجران و کل اقتصاد نمی کند.

وی گفت: دولت با دادن وام سپرده مسکن علاوه بر تزریق پول هنگفت به جامعه باعث افزایش تورم می شود. مبلغ برای مستاجر از این توسط وام جبران می شود.

منصور گایبی

صفحات و پیچیدگی های اداری برای دریافت وام مسکن

به گفته این کارشناس مسکن، اخذ این وام برای مستاجران به دلیل پیچ و خم های اداری و بانکی به وجود آمده منجر به نرسیدن به موقع آن به دست مستاجران می شود و در نتیجه با توجه به انتظار طولانی مستاجران برای دریافت این وام، وام گیرنده تمایلی به دریافت آن ندارد. این وام به مستاجر. ملک افزایش یافته است.

حتما بخوانید:
چهل سال پیش ، گات خبر مرگ جان لنون را در MNF اعلام کرد

گایبی ادامه می دهد: اعطای وام مسکن تاثیری بر بازار اجاره نخواهد داشت جز اینکه دولت با آرامش این وام را در سبد دستاوردهای خود قرار دهد چرا که اگر واقعا موثر بود باید این تاثیر را در قالب کاهش می داد. یا حداقل با تسهیل گرفتن این وام و اجازه دادن به مستاجران برای داشتن املاک بزرگتر، اجاره ها را کنترل کنید، من دیدم که این نتایج حاصل نشده است.

ارائه سهام مبادله املاک به مستاجران

این کارشناس مسکن معتقد است میزان وام مسکن که رقم حیرت انگیزی است اگر دولت برای زیرساخت ها هزینه کند یا برای زیرساخت های فرسوده هزینه شود یا در قالب وام به افراد پرداخت شود بهتر است. و نه در سطح شهر و در بافت شهری، بازسازی و سرمایه گذاری نتیجه بهتری نسبت به بدهکاری مستاجران به بانک ها خواهد داشت.


بیشتر بخوانید: افزایش اجاره بها در سال 1401 / آیا سونامی اجاره در راه است؟


گیبی ادامه می دهد: اگر این وام ها را به عنوان سهام در بخش املاک و مسکن در بورس می دانستیم و برای مستاجران در بورس سرمایه گذاری می کردیم تا مسکن به صورت شفاف وارد بورس شود و در آن بازار مردم می توانستند متری خرید کنند. و به متر مربع. اگر بر اساس قضاوت خود سرمایه گذاری کنند، نتایج بهتری حاصل می شود. بعد از یکی دو سال این وام به مبلغ بیشتری تبدیل می شد تا این وام از بین نرود.

سیستم اجاره به سیاست های درست نیاز دارد

این کارشناس مسکن می گوید: حمایت مستاجران در قالب این وام به پرداخت ماهانه تبدیل شده است; بنابراین در کمک دولت به مستاجران سردرگمی و عدم شفافیت وجود دارد زیرا مستاجران به دلیل دارایی های به هم ریخته خود نمی توانند از این امکانات به طور موثر استفاده کنند. دلیل ش چیه؟

حتما بخوانید:
با کسانی که مرده اند چه کنیم؟

گیبی ادامه می‌دهد: «سیاست پرداخت وام‌ها و سپرده‌ها بر اساس یک اشتباه است و این اشتباه در حال تکرار است، همچنین پرداخت یارانه به مردم که چیزی جز افزایش تورم در پی نداشته است. مردم انتظار دارند از این وام بهره مند شوند. بنابراین پرداخت این وام کمکی به سیستم اجاره نمی کند جز اینکه اعتبار ریالی جامعه را در یک حوزه اقتصادی خاص از بین می برد، اما آمار پرداخت وام سپرده مسکن بسیار بیشتر از سال های گذشته است. افزایش حجم به ریال.